Materace piankowe wypełnione są najczęściej pianką poliuretanową, ale w przypadku materacy o 7 strefach twardości także wysokoplastyczną pianką HR. Dużą popularnością cieszą się modele wypełnione nowoczesną i funkcjonalną pianką Visco, odkrytą przez naukowców NASA w trakcie poszukiwań materiału zdolnego do niwelowania negatywnych skutków przebywania w tej samej pozycji w długim okresie czasu. To typ materacy wyjątkowo trwałych i odpornych na odkształcenia.
Materace piankowe dokładnie dopasowują do kształtu ciała. Pianka pod naciskiem zyskuje pewną plastyczność i przejmuje na siebie znaczną część sił nacisku, dzięki czemu cała sylwetka jest idealnie podparta w najbardziej newralgicznych punktach. Ich niewątpliwą zaletą jest duża amortyzacja ruchów, dlatego szczególnie polecany jest dla osób po urazach czaszkowo-mózgowych, z reumatyzmem, ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów oraz po złamaniach kończyn. Materace piankowe posiadają właściwości antyalergiczne oraz charakteryzują się dobrą wentylacją. Materace tego typu poprawiają krążenie krwi, dzięki czemu osoby które marzną podczas snu będą w końcu odczuwały przyjemne ciepło. Docenia się je też w procesie rekonwalescencji wymagającej długiego leżenia w łóżku ponieważ ze względu na znaczne zminimalizowanie siły nacisku podłoża na ciało chorego są powszechnie stosowane w profilaktyce przeciwko uciążliwym i bolesnym odleżynom.
Materace piankowe mogą występować w kilku wersjach twardości. Twardość materaca można modyfikować również przez dodanie maty kokosowej, która utwardza materac lub pianki z „pamięcią kształtu”, której zaletą jest reagowanie na nacisk i temperaturę ciała. Materace należące do tej grupy to doskonały kompromis pomiędzy jakością a niezwykle korzystną ceną, zdecydowanie niższą niż w przypadku wielu modeli sprężynowych.